בוטולינים טוקסין

מהו בוטולינים טוקסין וכיצד משתמשים בו?

בוטולינום טוקסין זה חומר שמופק מרעלן חיידק קלוסטורידום בוטולינום. חומר זה חוסם את שחרור העצב והשריר וכתוצאה מהזרקת החומר לעור נגרם שיתוק זמני של השריר. השימושים העיקריים ברפואה עם חומר זה, הוא לטשטוש קמטי הבעה הזרקה של חומר הבוטולינום טוקסין משתק את פעילות שרירי ההבעה שסובלים מפעילות יתר ובכך מופחתים הקמטים לתקופה זמנית בלבד . שימוש בבוטולינום טוקסין , אינו מתאים לטיפול בקמטים סטטיים, שלא מושפעים בתנועותיהם של שרירי הפנים . שימושים נוספים בחומר זה הם לטיפול בעוויתות לא רצוניות של העפעפיים ושל אזור הצוואר שנגרמות מדסטוניות שונות . גם טיפול בעיוות כף הרגל בילדים הסובלים משיתוק מוחי ותיקון מצב של פזילה , עין עצלה וטיפול בהזעת יתר גם טיפול במיגרנה ניתן להרגיש הקלה באמצעות בוטולינום טוקסין .

שימוש בבוטולינום טוקסין לטיפולים אסתטיים

הזרקת חומר של בוטולינום טוקסין  בטיפול להחלקת קמטים בעור הפנים נחשב לטיפול הרפואי הקוסמטי הפופולארי ביותר בעולם. הזרקות בחומר רעלן בוטולינום טוקסין הינה מעולה להעלמת קמטי הבעה בחלק העליון של הפנים כמו למשל , באזור המצח ומסביב לעיניים שהוא מקום רגיש ויש בו נטייה לקמטים . כיום , ניתן להשתמש עם בוטולינום טוקסין גם באזור התחתון של הפנים כמו בשפתיים , בסנטר ובצוואר . בתחילת שנות השבעים החל השימוש בחומר זה בטיפולים קוסמטיים בחומר זה , החלו להשתמש אז כטיפול בהזעת יתר ולאחר מכן הוא התגלה כיעיל ביותר בטיפולי העלמת קמטים ומאוחר יותר , בעיבוי שפתיים . החיסרון היחידי בחומר זה , הוא שיש לחזור על הטיפול מדי חצי שנה .

טיפול בבוטולינום טוקסין בקרב גברים

לעומת נשים , מתברר כי גברים זקוקים וכמות גדולה יותר של בוטולינום טוקסין בגלל שלגברים יש מסת שריר גדולה יותר משל נשים . העובדה היא שנשים בכל זאת משתמשות בבוטולינום טוקסין מאשר גברים . שימוש בחומר זה בקרב גברים , הופך להיות שכיח יותר אך עם זאת , העלייה בשימוש בחומר זה בקרב נשים רק עולה עם השנים . לפני הטיפול בבוטולינום טוקסין , יש לוודא כי הרופא מתמחה בסוג טיפול זה על מנת שהטיפול יצליח כי רק רופא מומחה ידע מה המינון הנכון והמדויק  ומקומות ההזרקה הנדרשות למילוי קמטים ועיבוי שפתיים ישנן בארץ קליניקות מיוחדות בבעלותם של רופאים מומחים בטיפולי בוטולינום טוקסין

 

פורסם בקטגוריה מאמרים, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.