דיספורט

מה ההבדל בין דיספורט ובוטוקס?

בוטולינום טוקסין, הינו חומר פעיל בתוך דיספורט ובוטוקס. בוטוקס הוא רק השם המסחרי של התרופה. בעצם הדיספורט והבוטוקס, מבוססים על אותו החומר שהוא בוטולינום טוקסין מסוג A. ההבדל הוא, שהרכב החלבונים שונה והבדלים ביצור משנים את הפעולה של החומר בגוף וישנן תופעות קליניות שונות. ההבדל בדיספורט  שבוטוקס למשל מגיע באמפולה של 100 יחידות ואמפולות של דיספורט מגיעים בכמות של 500 יחידות. היחידות הן שונות לגמרי כי יחידה אחת של בוטוקס, אינה זהה ליחידה של דיספורט. המינון בחומר יהיה שונה בים דיספורט לבין בוטוקס אם למשל, עברתם טיפול של הזרקת דיספורט לאזור המצח במינון של 60 יחידות, על מנת שתהיה אותה השפעה באמצעות הבוטוקס המינון יהיה נמוך ב-15 יחידות. יש לציין, כי הדיספורט הוא חומר זול יותר ואין אחידות בין המינונים. בדרך כלל, על פי הדעה הרפואית, אין הרבה הבדל בין שני החומרים הללו ושניהם נמצאים כיעילים בטיפול זמני של הקמטים.

מה השימושים הנוספים באמצעות דיספורט?

טיפול חדשני יותר באמצעות דיספורט בוטוקס, הפך להיות כלול בסל הבריאות כבר משנת 2009, טיפול של דיספורט מיועד לחולים הסובלים מספסטיות שזו התכווצות חזקה וקבועה של השריר באזור העליון של הרגל בקרב חולים בשבץ מוחי. טיפול זה בחומר הדיספורט,  הינו משמעותי לאלה שנותרו עם פגיעה בתפקוד של הרגלים ופגיעה זו, גורמת להם להיות תלויים במטפלים צמודים או בבני משפחה. הפגיעה משבץ מוחי, נגרמת בגלל חוסר אספקת דם לאזור מסוים במוח ופגיעה זו, עלולה לגרום לשינויים בתפקוד היום יומי ופגיעה משמעותית באיכות החיים של המטופל. יש כאלה שלא תהיה להם תחושה בחלקים שונים בגוף כמו ידיים או רגליים ובמקרים גרועים יותר, שניהם גם יחד. השימוש באמצעות דיספורט, הוכחה בהרבה מקרים כיעילה. במחקר בו השתתפו כ-80 חולים נבדקה ההשפעה של טיפול באמצעות דיספורט ונמצא במחקר, כי הייתה הפחתה משמעותית בספסטיות שהייתה באזור הזרוע של מטופלים מסוימים. חלק גדול מהחולים החל לתפקד כעצמאי יותר לאחר הטיפול בדיספורט והחל ללבוש בגדים בצורה עצמאית מה שקודם לכן היה בלתי אפשרי.

אילו תופעות לוואי יש בשימוש בדיספורט?

תופעות בשימוש בדיספורט נעלמות כלעומת שבאו בדרך כלל. יכולים להיות דימומים בזמן הזרקת הדיספורט לשריר, או בחולשה זמנית בלבד. אם הוזרק חומר במינון שהוא גבוה יותר, ייתכנו תופעות לוואי כמו הרגשה של שפעת, אך תופעות לוואי אלו יחלפו בתוך מספר שעות. יש לשלב את הטיפול בדיספורט יחד עם פיזיותרפיה ושימוש בסד על מנת לשמור על אורך שריר תקין.

 

פורסם בקטגוריה מאמרים, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.