הזעת יתר

טיפול בהזעת יתר

טיפול בהזעת יתר

הזעת יתר לא אחת עלולה להופיע כתוצאה מבעיה גופנית ממנה סובל האדם אולם ברוב המקרים היא תוצאה ישירה של פעילות יתר של בלוטות זיעה או מערכת סימפטיקה של העצבים.

אחת התופעות המעיקות ביותר במדינה חמה כמו שלנו היא זיעת יתר אשר "פוגעת" ע"פ ההערכות בלא פחות מ – 350,000 ילדים, נוער ובוגרים בישראל! ברוב המקרים ניתן לשלוט בתופעת הזעת יתר באזור בתי השחי בעזרת דאודורנטים הנמכרים ברשתות שיווק. מקרים של הזעת מוגברת שאינה ניתנת לשליטה על-ידי דאודורנט מוגדרים בשם הזעת מוגברת, זיעת יתר או הזעת יתר. הזעה נחשבת אחת מפונקציות פיזיולוגיות חשובות המאפשרות לשמור על טמפרטורה קבועה של הגוף. התאדות מים מהעור מפחיתה חום מהגוף וכך מונעת את חימום יתר. כבר בפתיח נציין שאין טיפול מושלם לתופעה אולם ניתן למנוע אותה לתקופה קצרה באופן יעיל מאוד (באמצעות בוטוקס) וניתן אף לטפל בהזעה ע"י ניתוח הזעת יתר שבקונסטלציה מסויימת עלול להוות פיתרון מושלם.

מדוע מופיעה הזעת יתר?

הזעת יתר לא אחת עלולה להופיע כתוצאה מבעיה גופנית ממנה סובל האדם אולם ברוב המקרים היא תוצאה ישירה של פעילות יתר של בלוטות זיעה או מערכת סימפטיקה של העצבים. הזעת יתר בבתי שחי למשל יכולה לא רק להציק, אלא גם לגרום להפרעה משמעותית בתפקוד היום יומי. אנשים הסובלים מזיעת יתר, מאוד רגישים לנושאי ביגוד, בנוסף הם סובלים מפחד קבוע -שיופיעו כתמי זיעה על הבגדים באזור בתי השחי ועקב כך נמנעים מלהוריד בגד מיותר ולהרגיש נוח רק כדי לא לחשוף את הכתמים. כל ההתעסקות עם הנושא גורמת לפגיעה משמעותית באיכות חיים.

שיטות טיפול בהזעת יתר

  • קיימות מספר שיטות לטיפול בהזעת יתר כולל שיטות ותיקות – ניתוח הזעת יתר (ניתוח סימפטקטומי), אך כדאי לזכור שניתוח ברוב המקרים גורם להפסקת הזעת יתר באזורים כמו בתי השחי וכפות ידיים אך גורם לאזורים חדשים להתחיל להזיע בצורה מוגברת (הזעת יתר מפצה) – בדרך כלל הזעת יתר במצח ובפנים, גב או חזה. בנוסף יש לזכור שאחרי ניתוח נגד הזעת יתר תמיד נשארות צלקות (אומנם קטנות) לכל החיים. ניתוח הזעה מבוצע בחדר ניתוח בלבד.
  • שיטה יעילה שלא גורמת להזעת יתר מפצה היא הזרקת בוטוקס באזור הנגוע. בוטוקס במינונים קטנים נחשבת לתרופה בטוחה מאוד שנמצאת בשימוש רחב ברפואה מודרנית. הזרקת בוטוקס נגד הזעת יתר הוא טיפול קצר עם תחושת כאב מינימאלית, המאפשרת למטופל לחזור לתפקוד יום יומי מיד אחרי הזרקת הבוטוליניום. את השפעת הבוטוקס ניתן להרגיש כעבור מספר ימים בודדים (2-3) לפרקי זמן של כשישה חודשים מהטיפול.
  • טיפול בהזעת יתר יכול להתבצע גם ע"י תמיסות בהן אלומינים כלורי אשר אמורות לייבש את האזור המוצמדות לגוף ע"י יריעת ניילון נצמד, צמחי מרפא, דיקור סיני וגם ע" שימוש בזרמי חשמל (יונטופורוזיס) שמייבשים את כפות הידיים וכפות הרגליים שם מבוצע הטיפול.

אזורים בהם מטפלים בהזעת יתר

  • הזעת יתר בבית השחי
  • הזעת יתר בכפות הידיים
  • הזעת יתר בכפות הרגליים
  • הזעת יתר בפנים
  • הזעת יתר במצח
  • הזעת יתר במפשעה