פטרת בציפורניים

פטרת בציפורניים

פטרת בציפורניים הינה מחלה זיהומית אשר נגרמת עקב זיהום של פטרייה מסוג מסוים. תופעה זו שכיחה ברחבי העולם ומופיעה בדרך כל מתחת לעור הציפורן של הבוהן או האצבע הקטנה בכף הרגל. אדם שסובל מפטרת בדרך כלל יסבול גם מאי נעימויות בדרגות שונות, תלוי בשלבים של התופעה. סימן הזיהוי הראשון של הפטרת בדרך כלל יופיע בצורה של כתם קטן בצבע צהוב או לבן מתחת לעור של הציפורן הנגועה.

מאפיינים של פטרת

פטרת יכולה להופיע בציפורניים בכפות הידיים או בכפות הרגליים, ולאחר השלבים הראשונים היא עתידה להתפשט לאזורים פנימיים יותר של הציפורן. כאשר מדובר בשלבי התפשטות אלו, הדבר עשוי להיות מלווה בשינויי צבע משמעותיים של הציפורן, כמו גם עיבוי הציפורן והתחלה של התפוררות החלק הקשיח שבציפורן. פטרת בציפורניים נחשבת למחלה זיהומית כאמור ומהווה מצב כרוני אשר לא תמיד מסתכם בטיפול רפואי קצר טווח. הפטרת יכולה לחזור ולהופיע בשנית גם לאחר שנעלמה כליל בעקבות טיפול רפואי ממושך.

פטרת בציפורניים – סימפטומים

חשוב להבין שישנם כמה סוגים של פטרת, ובהתאם לסוג המסוים של הפטרייה יופיעו סימנים שונים וקצב התפתחות המחלה גם יושפע מסוג הפטרייה ומהנסיבות הגופניות של אותו האדם. למרות שיש שוני בין אדם לאדם מבחינת הסימפטומים של המחלה, בכל זאת ישנו מכנה משותף ומובהק לכל מי שסובל או סבל מפטרת הציפורניים. סממני ההיכר והזיהוי המרכזיים של התופעה הינם: שינוי בברק ובגוון של הציפורן, עיבוי בציפורניים, קצוות מתפרקים, השחרה באזור של הציפורן הנגועה ועוד.

מהם הגורמים לפטרת הציפורניים?

חשוב להבין שלא כל הסימנים הללו יופיעו בהכרח אצל מי שסובל מפטרת בציפורניים. לעתים הפטרת יכולה להיות מלווה אך ורק באחד מהסימפטומים שצוינו לעיל. בשלבים מתקדמים וחמורים יותר הפטרת עלולה להביא לכדי הינתקות של הציפורן ממקומה, מה שעשוי לגרום לכאב וסבל עז. מעבר לכך לעתים כאב זה גם יכול לעורר ריחות רעים מאזור הציפורן. ישנם כמה גורמים להתפתחות הפטרת כאשר אחד מהמרכזיים שבהם קשור לרמת היגיינה בלתי גבוהה, אשר מספקת קרקע נוחה ותנאים אידיאליים לפטריות לגדול ולהתפתח.

פורסם בקטגוריה מאמרים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.